{ content } | { mainMenu } | { footer }

Remax

Jak pronajmout byt?

Pronajmutí bytu je lákavým příjmem, ale jak se postarat o neprodělečnost? S pronájmem bytu jsou spojena i určitá rizika, ale vy se jim můžete vyhnout díky seznámení s některými pravidly.

Pronajmutí bytu je lákavým příjmem, ale jak se postarat o neprodělečnost? S pronájmem bytu jsou spojena i určitá rizika, ale vy se jim můžete vyhnout díky seznámení s některými pravidly. Pronájmem bytů se může zabývat každý, nejde jenom o profesionály.

Jak pronajmout byt solidním zájemcům

Nikde není psáno, že musíte pronajmout byt hned prvnímu zájemci, který vás kontaktuje. V dnešní době je nutností být maximálně opatrný ve výběru nájemníka. Zmýlit se můžete i při velké opatrnosti při vybírání, ale lepší dlouze zvažovat, než pustit do vašich prostor k bydlení někoho zcela náhodně. V tomto případě je dobré mít nějaké doporučení od dobrého přítele a známého, ale i tak nemusí nic vyjít podle vašich představ. Všímejte si, jestli má zájemce o pronájem bytu bydliště na obecním úřadě a jestli vám ochotně poreferuje o svém současném zaměstnání. Zkuste si ho prověřit i na internetu, kde se dá najít mnoho užitečných informací. Pokud se vám zájemce nezdá, nebojte se odmítat!
Od 1.1.2014 je v platnosti nový Občanský zákoník, který se rovněž dotknul úpravě vztahů mezi pronajímatelem a nájemce. Pozor, neznamená, že si sami s nájemcem sjednáte něco v nájemní smlouvě a to bude platit..řídíte se platným občasnkým zákoníkem a tyto ustanovení by byla neplatná.
Můžete se obrátit i na realitní kancelář, která by měla klienta více prověřit, tj. potvrzení ze zaměstnání, insolveční rejstřík atd. Zároveň Vám může šetřit čas běháním na prohlídky a „filtrovat“ Vám potenciální, vhodné zájemce. Připraví Vám kvalitní nájemí smlouvu dle platného Občasnkého zákoníku.

Cena za nájemné

Jak pronajmout byt za optimální cenu? Mnoho pronajímatelů nasazují vyšší ceny a posléze se diví, že nemají mnoho zájemců. Je dobré znát výši nájemného v okolí a stanovit si cenu, která by neměla být příliš vysoká a zároveň by pronajímatel neměl nijak doplácet, tedy nemít cenu naopak příliš nízko. Dlouhodobý pronájem bytu je vždy lepší než shánění krátkodobých pronájmů.

Jistota (dříve kauce) v přiměřené výši

Kauce od nájemníka je dnes běžnou praxí a bez obav ji vyžadujte. Výše kauce se většinou pohybuje ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů. Pro solidní zájemce by neměla tato částka představovat žádný problém. Ptáte se nač vám bude kauce? Pokrývá například poškozené zařízení bytu, nedoplatek elektrické energie nebo zpožděný nájem.

Kvalitní nájemní smlouva

Dobře připravená nájemní smlouva vám může omezit rizika až o více než devadesát procent. Na internetu najdete vzorové nájemní smlouvy, které se dají mnohdy použít, ale nemusí vás ochránit před všemi problémy spojenými s pronájmem bytu. Jestliže se chcete spolehnout na zkušenosti právníka, může vás smlouva přijít až na 10 000 Kč. Patříte mezi začátečníky v investování do bytů, či jste zdědili byt po babičce a chcete ho využít k pronájmu? Problémy s neplatiči a nepřizpůsobivými osobami jsou všude kolem nás. Smlouva může majitele ochránit před potížemi, ale nesmí mít špatnou formulaci, špatnou identifikaci stran, nesprávně stanovenou dobu trvání smlouvy a možnost prodlužování smlouvy. Neměla by mít malou ochranu proti neplatičům a pro problémové případy.

Můžete se obrátit i na realitní kancelář, která by měla klienta více prověřit, tj. potvrzení ze zaměstnání, insolveční rejstřík atd. Zároveň Vám může šetřit čas běháním na prohlídky a „filtrovat“ Vám potenciální, vhodné zájemce, připraví kvalitní nájemní smlouvu dle změn platného Občanského zákoníku.

Reklama
Nahrávám